A Xiaomi nemrég decemberi sajtótájékoztatóján mutatta be a grafikus felépítmény új verzióját. MIUI 14. Az Android 13-on alapul, és az új csúcsmodellekkel, a Xiaomi 13-mal és a Xiaomi 13 Pro-val együtt érkezik, amelyek az első okostelefonok a MIUI új verziójával.
Áttekintésünkben megvizsgáljuk a MIUI 14 által hozott híreket és fejlesztéseket. A Xiaomi MIX 4 szerkesztőségünkön teszteltük a környezetet.
Módosított ROM a Xiaomi.eu oldalról
Az új MIUI 14 egy jól ismert közösségben jelent meg xiaomi.euhanem a helyi Miuios.cz közösség, alig egy héttel a hivatalos bemutató után. A jó hír az, hogy a legújabb verzió, amely a kínai ROM-ra épült, már viszonylag sok okostelefonra elérhető a Xiaomitól. Redmi vajon POCO, beleértve a MIX 4-ünket is.
Maga a telepítés egyszerű, mivel a ROM-ok gyorsindító változatáról van szó. Mivel a MIUI 4 korábbi verzióját is telepítettük szerkesztőségünkben, a MIX 13-ben, csak le kellett töltenünk az új ROM-ot, bekapcsolnunk kellett a Fastbootot az okostelefonon, és futtatnunk kellett a telepítőfájlt.
Nincs sok tervezési változás
Magától értetődik, hogy első pillantásra mindannyian észre fogjuk venni a környezet kialakításában bekövetkezett változásokat, amelyek jelen esetben nem sokak. Egy sor új háttérkép kivételével a lezárási képernyő a kezdőképernyővel együtt szinte pontosan ugyanaz, mint a MIUI régebbi verziójában.
Néhány alkalmazásikon (Zene és Google Play) kissé módosult, de egyébként a kezdőképernyőn nem észleltünk változást. Sem az értesítési panel, sem a vezérlőközpont nem változott. Ugyanolyanok, mint amit megszoktunk.
Már a beállításokon is látszik a különbség, és nem csak az új MIUI 14 logóról van szó, a beállításokban az egyes elemek ikonjai változtak, kicsit nagyobbak, színes hátterűek.
Mivel a megjelenés alapvetően nem változott, a rendszer továbbra is megőrzi letisztult, minimalista és funkcionális megjelenését.
Új szuper ikonok
Az ikonbeállítások módosultak, beleértve az új funkciót is szuper ikonok. Ezek nagy alkalmazásikonok, amelyek valószínűleg főleg időseket szolgálnak ki. A kezdőképernyőn látható nagy ikonoknak köszönhetően könnyebben hozzáférhet a fontos alkalmazásokhoz.
Az ikon méretét úgy állíthatja be, hogy az ujját hosszabb ideig egy adott ikonon tartja, majd megjelenik egy menü az új "Ikon szerkesztése" opcióval. A szabványos ikonméret 1 x 1, de van lehetőségünk 2 x 1, 1 x 2 vagy 2 x 2 méretre is. A legnagyobb ikon tehát négy szabványos ikon helyét foglalja el.
Meg kell azonban jegyezni, hogy az ilyen módosításokat nem lehet harmadik féltől származó alkalmazásokkal elvégezni. Az ikon méretének beállítása csak néhány rendszeralkalmazáson és a Xiaomitól származó alkalmazásokon, például a Xiaomi Home esetében működik.
Hozzáadtuk az ikonok háttérszínének megváltoztatásának lehetőségét is, ahol az alapértelmezett mellett kék, zöld, lila és barna szín közül választhatunk. Az új verzióban lehetőségünk van az alkalmazásrács testreszabására a főmenüben, mégpedig 4 x 6, 4 x 7, 5 x 6, 5 x 7, 6 x 6 vagy 6 x 7 méretben.
A Xiaomi.eu ROM-ját használók számára ez nem újdonság. Az alkalmazás menüben legfeljebb 7 sor és 6 oszlop ikon fér el, ami összesen 42 alkalmazást jelent egy képernyőn. Őszintén szólva nincs sok hely a változtatásokra.
Nagy mappák
Az alkalmazások mappákba csoportosítása nem újdonság. Ezt a funkciót már ismerjük a MIUI régebbi verzióiból. A mappákat ezúttal az ikonok említett szellemében hordozzák, így a mappákat ugyanúgy tudjuk nagyítani.
Az alkalmazások kombinálása után, ha hosszú ideig a mappájukon tartja az ujját, megjelenik a „Mappa szerkesztése” lehetőség. Itt választhatunk a klasszikus nézet között, ahol egy kis mappában vagy egy nagy mappában csak miniatűr ikonokat látunk. Ezzel az ikon mérete szinte változatlan marad, bár az alkalmazás neve nélkül.
Különlegessége, hogy ha 4 alkalmazást teszünk egy nagy mappába, akkor a negyedik ikonja már lecsökken, annak ellenére, hogy egy klasszikus nagy ikonnak nincs helye. Egy ilyen mappába maximum 7 alkalmazást tudunk beilleszteni, amelyek közül az utolsó 4 csak miniatűrként jelenik meg.
Kevesebb nem eltávolítható alkalmazás?
Az új MIUI 14 bemutatója során a Xiaomi azzal is büszkélkedett, hogy csökkenti a bloatware-t, vagyis az előre telepített alkalmazásokat, amelyeket a legtöbben soha nem fogunk használni.
Az új környezet prezentációs anyagai szerint nyolc kivételével lehetővé kell tenni a rendszeralkalmazások eltávolítását. Pontosabban ezek a Névjegyek, a Kamera, a Beállítások, a Fájlok, a Böngésző, a Telefon, az Üzenetek és a GetApps (a kínai verzióra érvényes).
A fent említetteken kívül okostelefonunk tartalmazott még olyan alkalmazásokat, mint a Mi Video, Music, Calendar, Optimization, Recorder és olyan eszközöket, mint az Email, Xiaomi Mover, Health és mások. Összesen jóval több van belőlük, mint 8.
Tehát eltávolíthatók? Sajnos nem. Legalább most. A MIUI 13-hoz hasonlóan itt is lehetőségünk van ezeket az alkalmazásokat csak deaktiválni, eltávolítani nem. Azt viszont el kell ismernünk, hogy deaktiválás után az alkalmazás eltűnik a menüből és nem is tudunk róla többet.
Szövegfelismerés közvetlenül a fényképről
A galéria alkalmazás szintén első ránézésre nem változott, de egy nagyon érdekes funkcióval továbbfejlesztették. A fényképek szövegfelismerése nem újdonság, de a funkció használatának módja megváltozott.
A MIUI 13 esetén a szövegfelismerés egy további menüben van elrejtve, amely a "Továbbiak" gombra kattintás után jelenik meg. Az új MIUI 14-ben a funkció közvetlenül a galériába van integrálva, oly módon, hogy a szöveg felismeréséhez csak tartsa az ujját a képen látható szövegen. Az alkalmazás automatikusan felismeri és megjelöli.
Így gyorsan kimásolhatjuk a szöveget közvetlenül a fotóról anélkül, hogy a menüből további opciókat kellene megadni. Ami a megbízhatóságot illeti, nagyon jó, de jelenleg figyelmen kívül hagyja a diakritikusokat. Ez azt jelenti, hogy ha a megjelölt szöveg diakritikus jeleket tartalmaz, az alkalmazás nem jeleníti meg azokat a felismert szövegben.
Módosult a keresési eredmények és új beállítások
A beállításokban nem csak az egyes tételek ikonjai változtak, hanem a keresési eredmények is. Ezek mostantól tisztábban jelennek meg, az egyes beállítási kategóriák szerint felosztva, amelyben találhatók. Maga a keresési algoritmus is javult, ami jobb eredményeket hoz.
Néhány konkrét beállítás is át lett helyezve, például az értesítési központ és a vezérlőközpont oldalai közötti váltás. Most közvetlenül az „Értesítések és vezérlőközpont” lapon találja meg őket. A MIUI 13-ban ez a beállítás el van rejtve a „Vezérlő megjelenése” alatt.
Számos új beállítást is észrevettünk, mint például a véletlenszerű használat megakadályozása a zsebben a közelségérzékelő szerint vagy az ún. intelligens fedélzár az előlap segítségével.
A sebesség és a biztonság a legfontosabb
Amint arról cikkünkben már tájékoztattunk XiaomiPlanet.sk, a Xiaomi elsősorban az első pillantásra nem látható változásokra fókuszál, hiszen ezek nem megjelenési változások. Magának a környezetnek a felgyorsításáról és az általános folyékonyság javításáról beszélünk.
Példaként a Xiaomi 12s Ultra-t hozza fel, aminek akár 60%-kal gyorsabbnak kellene lennie az új rendszerrel és felépítménnyel. Őszintén szólva, az ilyen számok túlzónak tűnnek számunkra, és a MIX 4 tesztünkön nem érezzük olyan jelentősnek a gyorsulást.
Másrészt el kell ismernünk, hogy a stabilitás és a megbízhatóság jelentősen javult a Xiaomi.eu heti ROM régebbi verzióihoz képest. Ebben gyakran összeomlottak az alkalmazások, vagy még néhány alkalmazás elindításával is problémáink voltak.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy egyelőre csak béta verzióról van szó, amiben még előfordulnak kisebb hezitálások. Várnunk kell a stabil verzióra a sebesség és különösen a stabilitás teljes körű értékeléséhez.
Hivatalos információk szerint a Xiaomi a biztonságot is javította. A cég módosította néhány érzékeny adat feldolgozását, amelyeket most helyileg, az okostelefonon dolgoznak fel anélkül, hogy feltöltenék őket a felhőbe. Ezt a tényt azonban nem tudjuk ellenőrizni, és csak a gyártóban bízhatunk.
Jobb kitartás és több szabad hely a belső tárhelyből
Az új környezet az egyes alkalmazások optimalizált akkumulátorfogyasztását is ígéri, ami összességében jobb töltési kitartást eredményez. Sajnos a MIX 4-ünk akkumulátora már túljutott a legjobb időszakon, így nehéz értékelni az állóképesség javulását. A Xiaomi jelentése szerint az alkalmazások akkumulátorfogyasztása 22%-kal javult.
Ugyanakkor a MIUI 14 kevesebb helyet foglal a MIUI 13 régebbi verziójához képest. Így több hely marad az alkalmazások, fényképek vagy videók számára a belső tárhelyről. A MIUI 13 4 GB-ot foglalt el a MIX 27-ünkön, míg a MIUI 14 körülbelül 25.5 GB-ot. A különbség nem olyan jelentős, mivel a beígért rendszeralkalmazásokat nem lehet eltávolítani.
MIUI 14: Végső értékelés
A MIUI környezet esetében a Xiaomi betartja, hogy ami megbízhatóan és helyesen működik, azt ne kelljen változtatni. Az egyéni fejlesztések is ennek szellemében valósulnak meg. A dizájn oldalon a környezet minimalizmusát és egyszerűségét egy új tapétasorozattal őrzi meg.
A rendszeralkalmazások többnyire változatlanok maradtak, de vannak még érdekes fejlesztéseink. Ilyenek például az új szuper ikonok, amelyek méretükkel vagy a szöveg közvetlen fotóról történő automatikus felismerésével tűnnek ki, és lehetőség van a szöveg azonnali másolására a képről.
A belső rendszerváltozások közé tartozik a stabilitás, a biztonság, a sebesség, a tárhely optimálisabb kihasználása vagy az egyes alkalmazások akkumulátorfogyasztásának javítása is.
A mi esetünkben azonban még mindig csak a Xiaomi.eu heti ROM béta verziójáról van szó, amelyet lehetőségünk volt tesztelni a Xiaomi MIX 4-ünkön. Megvárjuk a stabil verziót az új környezet végleges értékelése előtt .
Frissítés után megjelent még két alkalmazás, amit nem tudok törölni... és azzal büszkélkedtek, hogy eltávolíthatók... de a valóság más. Youtube pl. Még mindig nem tudom, miért...